kanyoning-kanyonculuk
doğa ve motor sporları extreme videoları adrenalintürk'te
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Ana Sayfa Yardım Ara Takvim Harita Galeri Giriş Yap Kayıt

Menu

Reklam

reklam950100
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: kanyoning-kanyonculuk  (Okunma Sayısı 3868 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Admin
Üye++++
*****
ye No: 2
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4581
Üyelik Bilgileri E-Posta
: Nisan 16, 2011, 09:11:11

kanyonculuk

Kayıtlı
Admin
Üye++++
*****
ye No: 2
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4581
Üyelik Bilgileri E-Posta
Yanıtla 1 : Nisan 16, 2011, 09:11:23

bir kanyonun belirli iki noktası arasında yol katetmenin hedeflendiği, aslen rafting ve kaya tırmanışından oluşan, bunların yanı sıra yüzme ve yürüyüş gibi sporları da içeren bir doğa aktiviteleri bütünü. son dönemlerde özellikle abd'de, britanya'da ve latin amerika'da epey yaygın olarak yapılmakta. canyoning ya da canyoneering olarak da biliniyor.

Kayıtlı
Admin
Üye++++
*****
ye No: 2
Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 4581
Üyelik Bilgileri E-Posta
Yanıtla 2 : Nisan 16, 2011, 09:17:36


KANYONCULUK

İki tarafı sarp kayalardan oluşan keskin yamaçlı dar vadilerdir. Vadidinin oluşmasındaki en büyük etkenler nehirler ve hava akımlarıdır. Kanyon yapılarının duvarlar erozyon ve aşınmaya dayanıklı sert kayalardan oluşmuştur.

Kanyon sporu, İngilizcede canyoning, canyoneering gibi bir çok isimlerle ifade edilmektedir. Türkiyede yıllarca pek rağbet görmemiş olmasıyla birlikte son yıllarda bazı gazete ve dergilerde kendine yer bulabilmektedir. Özellikle Valla Kanyonunda mahsur kalan gençlerden sonra popülerliği artmıştır. Ülkemizde kanyon sporu ile ilgilnen bir kaç dernek bulunmakla birlikte bu spor dalı ile ilgili değerler ve kurallar tam olarak oturmuş değildir.
 

TIRMANIŞ VE MAĞARACILIKTAN FARKLILIĞI

Tek yönlü yol olarak ifade edebileceğim kanyon sporu en fazla risk taşıyan spor dallarından biridir. Tırmanışta zorlu bir yere geldiğinizde veya mağaracılıkta geriye dönmek istediğinizde geldiğiniz yolu izleyerek bunu başarabilirsiniz. Kanyonda ise geri dönmek neredeyse hayaldir. Şelaleden ipi aşağıya çektiğinizde artık geriye dönüşü olmayan bir yoldasınızdır.

Kampçılık, tırmanma, mağracılık, dalış bilgisi ve iyi derecede yüzme becerisi gerektirir. Kaya tırmanışı yapan kişinin iyi yüzmesi gerekmez veya Everest 'e tırmanan birinin mağaracılık bilgisine ihtiyacı yoktur. Dünyada yüzlerce kişinin Everest 'e tırmandığını ama Valla kanyonunu geçen kişi sayısının parmakla ifade edilebilecek kadar az olduğunu biliyor musunuz ! En kısa kanyon geçişi 6-12 saat, Valla Kanyonu ise 4-5 gün zaman alabilmektedir.

Hemen hemen tüm kanyonlarda iletişim olanaksızdır, cep telefonları çekmez, akıntının fazla olduğu yerlerde çok ses olmasından dolayı telsiz kullanamazsınız. Mağaracılıkta ise telefon hattı döşeyerek çıkışla iletişim kurabilirsiniz, her mağara sulu değildir, sessiz sakin bir ortamdasınızdır.

On metrelik şelaleye geri tırmanmak, kilometrelerce, saatlerce yüzmek iyi bir kondisyon ister. Su akışının fazla olduğu yerlerde  ancak işaretlerle haberleşebilirsiniz, ipi döşeme yöntemi kullanarak bırakamazsınız, yanınızda taşımak zorundasınız, sonraki adımda sizi neyin beklediği bilemezsiniz. Sürekli ıslandığınız, sırtınızda kocaman bir çanta ile atlayıp zıplamak, yeri geldiğinde yüzmek, yeri geldiğinde kayalara çarpıp durmak gerçekten zordur.

NELERE DİKKAT ETMELİ ?

Kanyonu tanımak ;
Gireceğiniz kanyonu önceden tanımak, daha önce geçiş yapmış kişilerden bilgi almak son derece önemlidir. Kimsenin girmediği bir kanyona girmek riskleri maksimum seviyeye çıkartır. Mevsimine göre kanyonlardaki su seviyesi değişkenlik gösterir, size bilgi aktaran kişilerin hangi şartlar altında o kanyonu geçtiğini de öğrenmelisiniz. Kanyonda kaç iniş yapılacağı, en uzun inişin kaç metre olacağı, hangi noktalarda mola verilebileceği soruşturulmalıdır. Özellikle kanyondaki bazı inişlerde yanal geçişle şelalenin daha ileri noktasına inilmesi gerekebilir. Bunları önceden kestirmek ve emniyet almak, keşfedilmemiş kanyonlarda çok zordur.

Su seviyesi ;
Birer ay arayla girdiğimiz Karacehennem Kanyonunu ilkinde 12 saatte geçerken, ikincisini altı saatte geçtik. Bizi bırakmayan, derinliklere çekmeye çalışan şelale ikincisinde banyoda duş havası yaratmıştı üstümüzde. Su seviyesini çok iyi analiz etmeli, o bölgedeki aktivite sürenize iki gün daha ilave ederek yağış olmamasına özen göstermelisiniz. İp gibi akan dereler, yüksek rakımlı yerlerde coşan şelalelere dönüşerek sizi yanıltabilir.

Yağış ;
Kanyonda yağış demek; risk, sel, kaza hatta ölüm demektir. Kilometrelerce geride başlayan yağış size sel olarak gelebilir. Tutunduğunuz, bastığınız her kaya kafanızda canlandıramayacağınız kadar kayganlaşır. Bir metre yükseklikteki kayadan atlayan kardeşim ayağını kırma noktasına gelirken ben de yüz üstü yere çarpmıştım. Kaçış şansınız pek yoktur, yağış altında kayalara tırmanmak zeytinyağı dökülmüş kaydıraktan ters çıkmak gibidir. Yağışlı havalarda ASLA kanyona girmeyin, yağışın sona ermesinden sonra en az iki gün kanyona girmek için bekleyin. Kanyondan çıkmayı hedeflediğiniz tarihte bir aksama olma durumunu gözönünde bulundurup bir kaç gün daha yağış olmamasına dikkat edin.

Malzeme ;
Kanyonda kullanmayacağınız her malzeme gereksiz ağırlık yapar. Bazen de kullanmayacağınızı düşündüğünüz malzemeler hayati önem taşır. Küçük bir cep telefonu, çakmak, bir kutu konserve, fener mutlaka yanınızda bulunması gerekenlerdir. Günü birlik giriş-çıkış olarak düşündüğümüz Karacehennem Boğazında gecelemek zorunda kalmıştık. Hayatımda yediğim en güzel yemek o gece yediğim konserve pilakiydi. Fener sayesinde gecelediğimiz yerde gecenin bir saati odun bulmuş, ateş yakabilmiştik. Kanyon çıkışına çok yakın olduğumuz için telefonla iletişim kurarak ailelerimize haber vermemiz de gereksiz paniği engellemişti. İlaç prospektüslerini ateş yakmak için kullandık, hatta pamuk bile çok iyi iş gördü. Yanımıza şans eseri aldığımız ip torbasını panço yaparak rüzgardan korunduk. Özellikle sağlam çanta olmazsa olmazlardandır. Çantanızın altını patlatmanız malzemeleriniz ile vedalaşma anlamışna gelir, bu yüzden de çantaları metrelerce yüksekten suya atmayın. Normal statik ip kullanıyorsanız suda yüzmez !

Kanyon için özel olarak üretilmiş bazı malzemeler vardır. Bunlarında başında su çekerlilik oranı 0 olan yarı-statik ipler gelir, renklerinden dolayı kolaylıkla farkedilebilir ve özgül ağırlığı sudan az olduğu için yüzebilirler. Kalça korumalı emniyet kemerleri ve suyu anında dışarıya tahliye eden sağlam çantalar da diğer sayabileceğim malzemelerdir.

Suya Atlamak ;
Kanyondaki riskleri oluşturan etmenlerin başında gelir. Suyun dibini yukardan görmeniz yetmez, derinliği tahmin etmek zordur. Suyun dibinde ayağınızı sıkıştırabileceğiniz çatlak veya mızrak gibi sizi bekleyen ağaç dalları olabilir. Derinliği fazladır diyerek atladığınız yer belinize gelirken az olarak tahmin ettiğiniz yer ise metrelerce derinlikte olabilir. Suya inme şansınız var ise daima bu yönde hareket edin, dibini göreceğiniz suya atlamayı tercih edin. Tüm bunlar mümkün değil ise emniyet alarak inmek hayatınızı gereksiz yere riske atmanızın önüne geçecektir.

Psikoloji ;
Kendinizi ne kadar hazırlarsanız hazırlayın vücudunuzda bazı değişimlerin kaçınılmaz olduğunu göreceksiniz. Fazla adrenalin, laktik asit kaslarınızı bir süre sonra kilitleyip, krampların oluşmasına yol açabilir. Her ne kadar laktik asit sizin fiziksel performansınız ile ilgili olsa da kendinizi yatıştırmanız gereksiz panik yapmanız hem sizin hem de ekibinizin işini kolaylaştıracaktır. İmkanınız var ise gireceğiniz kanyonun başına ve sonuna küçük turlar düzenleyerek kanyona ısının, daha önce çekilmiş bir kaç güzel fotoğraf motivasyonunuzu arttırır. Aktivite sırasında saatlerce yüzmek, yüzlerce metre yükseklikteki iki duvar arasında bulunmak sizde rahatsızlık uyandırabilir. Kendinizi telkin etmeyi öğrenin, kanyona sıkışıp kalarak yıllarca orada yaşayacakmış gibi düşünceleri kafanızdan silin. En güzeli şarkı söylemektir, bunu deneyin.

Acil Durum ;
Herşey çok güzel giderken kendinizi olmadık bir durumun içinde bulabilirsiniz. Kanyona girmeden önce yetkililere haber verin, yanınızda taşıdığınız malzeme listesini paylaşın. Böylece sizi nereye kadar ve ne süre için idare edebilecek malzeme ve yiyeceğe sahip olduğunuzu bileceklerdir. İlkyardım çantanızı yanınızdan hiç bir zaman eksik etmeyin, ilkyardım konusunda bilinçlenin. Özellikle suda boğulmalar, kırık ve çıkıklarda nasıl bir yol izleyeceğinizi, ilkyardım esnasında neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Cep telefonu çoğunlukla çekmez, ama siz yine de deneyin. Gereksiz panik yapıp diğer takım arkadaşlarınızın hayatını riske atmayın. Kimse kolu kırıldığı için ölmemiştir ama kırık bir kol sabitlenmediği taktirde damarları kesip sizi iç kanamadan öldürebilir. Mantıklı olan şeyleri yapın, hemen düşünüp karar vermeyin, sakinleşin, diğer kişiler sizin yardımınıza ihtiyaç duyuyor olabilir, onlara örnek olun.

Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır

Anahtar Kelimeler
kanyoning-kanyonculuk oyunlar, kanyoning-kanyonculuk program, kanyoning-kanyonculuk oyunu indir, kanyoning-kanyonculuk program ykle, kanyoning-kanyonculuk download, kanyoning-kanyonculuk hikayeleri, kanyoning-kanyonculuk resimleri, kanyoning-kanyonculuk haber, kanyoning-kanyonculuk ykle, kanyoning-kanyonculuk videosu, kanyoning-kanyonculuk msn eklentisi, ark szleri
Gitmek istediğiniz yer:  

Reklam

indexindexindex


 
Ana Sayfa - Yardım - Ara - Takvim - Üyeler Campus Tasarım En iyi görüntü 1280x1024 ile alınabilir.
Powered by SMF 1.1.12 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC

TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb


- Bu Sayfa 0.729 Saniyede 28 Sorgu ile Oluşturuldu
MySQL KullanıyorPHP KullanıyorXHTML 1.0 Uyumlu!CSS Uyumlu!